Categories

The international jury will apply the following criteria for selection: first and foremost, technical competence in the fields "cinematographic art", "alpinism", "journalism" and "film history" as well as the reference to "ethnological topics". From all the contributions for the competition, the jury will choose the "Grand Prix Graz" winner (trophy and prize money € 5000.-). The best film in each of the categories IIV is awarded the "Alpine Camera in Gold" (trophy and prize money € 3000.-). In addition, the jury awards a "Kamera Alpin Austria" (prize money € 2000.-) and may appoint honourable mentions in each category.

Alpinism & Expeditions (26 Beiträge)

Films on expeditions and ventures with explorative character in natural environment far from civilisation.

Pavol Barabás
58 min
German
Iara Lee
55 min
English
Bertrand Delapierre
52 min
French with English subtitles
Sean Villanueva O'Driscoll
55 min
French with English subtitles
Markus Frings
38 min
German
Gieri Venzin, Tilmann Remme
87 min
German
Hans-Jürgen Panitz
50 min
German
Pawel Wysoczanski
73 min
Polish with German subtitles
Luc-Henri Fage
52 min
French with English subtitles
Geertjan Lassche
105 min
Dutch with English subtitles
Inge Wegge
83 min
Norwegian with English subtitles
Jim Aikman
78 min
English with German subtitles
Guido Perrini
54 min
English
Dariusz Zaluski
32 min
Polish with English subtitles
Vinicio Stefanello
22 min
English
Martin Winkler
5 min
English
Simon Thussbas
52 min
German
Francisco D'Eufemia
71 min
Spanish with English subtitles
Mikel Sarasola
50 min
Spanish with English subtitles
Tom Allen, Leon McCarron
15 min
English
Andreas Nickel
50 min
German
Christopher Stöckle
58 min
German
Bartlomiej Swiderski
25 min
Polish with English subtitles
Justine Curgenven
48 min
English with German subtitles
Bryan Smith, David
52 min
German

Sports in Mountains & Nature (41 Beiträge)

Films that focus on the athletic performance in an outdoor environment and the motivations of the protagonists.

Alastair Humphreys
8 min
English
Johannes Aitzetmüller
10 min
German
Ben Sturgulewski
6 min
non verbal
Nick Rosen, Peter Mortimer
98 min
English with German subtitles
Alastair Lee
29 min
English with German subtitles
Jochen Schmoll
52 min
German
Paul Diffley, Chris Prescott
53 min
English with German subtitles
Sven Allenbach, Samuel Gyger
52 min
German
Jürgen Gruber
75 min
German
Max Reichel, Franz Hinterbrandner
49 min
German
Eduardo Gellner
49 min
German
Ben Knight
8 min
English with German subtitles
Gerald Salmina
120 min
German
Oakley Anderson-Moore
76 min
English
Petra Rothmund
25 min
Rhaeto-Romanic with German subtitles
Bryan Smith, David Pearson
53 min
German
Alastair Lee
24 min
English
Stefan Köchel, David Schickengruber
12 min
German
Darcy Turenne
47 min
English
Jon Herranz
29 min
Spanish with English subtitles
Shams
4 min
English
Nils Kaltschmidt, Vincent Seidl
27 min
German
William G. Taggart
23 min
English
Max Reichel, Franz Hinterbrandner
49 min
German
Jareed Mehan, Olaf Obsommer
17 min
German
Gilles Charensol, Véro & Lionel Daudet
70 min
French with English subtitles
Max Lebsanft
27 min
German
Mike Douglas
10 min
English
Sylvia Rothe
29 min
German
Franz Walter
5 min
English with German subtitles
Fridolin Baur
27 min
German
Jon Earle
9 min
English
Alastair Lee
3 min
English
Andre Nutini, David Peacock
59 min
English
Greg Hackett
5 min
English
Bjarne Salén
59 min
English
Alastair Lee
7 min
English

Nature and Environment (40 Beiträge)

Films that deal with preservation and presentation of the environment, nature and wildlife.

Arnold Rauch
26 min
Rhaeto-Romanic with German subtitles
Franz Leopold Schmelzer
51 min
German
Kurt Mayer, Judith Doppler
53 min
German
Jan Haft
44 min
German
Sebastian Scherrer
24 min
German
Sasha Snow
88 min
English
Greg Hackett
4 min
English
Angelika Sigl
44 min
German
Sacha Mirzoeff
53 min
German
Oliver Goetzl
55 min
German
Federico Santini
53 min
English (earphone - German)
Felix Heidinger
43 min
German
Thomas Willers
44 min
German
Harald Pokieser, Clare Dornan
50 min
German
Ulf Marquardt
43 min
German
Kurt Mayer
52 min
German
Anja-Brenda Kindler, Tanja Dammertz, Christopher Gerisch
52 min
German
Eric Dragesco
55 min
French
Beat Bieri
50 min
German
Fabian Fischer
15 min
German
Rita Schlamberger
52 min
German
Gernot Lercher
97 min
German
Zoltan Török
47 min
German
Jens-Uwe Heins
43 min
German
Anja Krug-Metzinger
52 min
German
Mathieu Le Lay
53 min
French with English subtitles
Herbert Ostwald
43 min
German
Holger Riedel
52 min
German
Petra Höfer, Freddie Röckenhaus
46 min
German
Mike Birkhead, Joe Loncraine
50 min
German
Erik Baláž
48 min
English
Klaus Weißmann
45 min
German
Dennis Timm
18 min
German
Bertilla Giossi
26 min
Rhaeto-Romanic with German subtitles
Axel Gomille
29 min
German
Rick Rosenthal
50 min
English

People & Cultures (19 Beiträge)

Films on ethnological topics and cultures in their environment.

Christoph Boekel
43 min
German
Sabine Holzer
50 min
German
Christian Labhart
82 min
German
Anne, Erik und Véronique Lapied
70 min
French (Headphones in German)
Eliza Kubarska
72 min
Polish with English subtitles
Alessandro Soetje
30 min
German
Leonhardt Steinbichler
43 min
German
Susanna Fanzun
93 min
Rhaeto-Romanic with German subtitles
Andreas Pichler
40 min
German
Astrid Kofler, Helmut Lechthaler
55 min
German
Eloïse Barbieri
57 min
Italian with English subtitles
Angelika Vogel
52 min
German
Marlo Poras
80 min
Mandarin, Mosuo, Tibetan with english subtitles
Jocelyn Ford
83 min
Tibetan, Mandarin with english subtitles
Andreas Voigt
50 min
German
Tina Kringer, Helena Hufnagel
13 min
Spanish with german subtitles
Hervé Tiberghien
99 min
Tibetan with English subtitles
Paul Rose, Jonas Julian Köck
57 min
German