English Deutsch
Wednesday, 2006-11-08
Thursday, 2006-11-09
Friday, 2006-11-10
Saturday, 2006-11-11
Alpine Documentation
Climbing on Rock and Ice
Adventure
Nature and Environment
Alpine and foreign Cultures
 

Program Friday, 10. Nov. 2006

Details Friday, 10. Nov. 2006

14:30 | Steiermarksaal Ticket Order >>
“Cerro Torre, el arca de los vientos” - Climbing on rock and ice  
  (I/E), Ermanno Salvaterra (Italien) 20 min  
break
“Natural Progression” - Alpine Documentation  
  (E), Mike Marolt (USA) 28 min  
“Tod am Nanga Parbat - Die Messner Trag” - Alpine Documentation  
  (D), Ludwig Ott (Deutschland) 44 min  
15:30 | Kammermusiksaal Ticket Order >>
“The Virus” - Climbing on rock and ice  
  (n.v.), Daniel Peis 21 min  
“The Year Without Summer” - Nature and Environment  
  (E), Elmar Bartlmae (Deutschland) 50 min  
break
“natural high” - Adventure  
  (D), Michael Bühler (Schweiz) 45 min  
“Passe-moi les jumelles: 60 balais 60x6000 m” - Alpine Documentation  
  (F), Benoît Aymon, Pierre-Antoine Hiroz (Schweiz) 28 min  
“Kristallklar” - Adventure  
  (D), Joachim Haschek 30 min  
16:00 | Stefaniensaal Ticket Order >>
“Im Schatten der W” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Bettina Haasen (Deutschland) 43 min  
break
“Light of the Himalaya” - Alpine Documentation  
  (E), Michael Brown (USA) 71 min  
19:30 | Stefaniensaal Ticket Order >>
“Der Rote Turm” - Climbing on rock and ice  
  (D), Gerald Salmina 35 min  
“Qu” - Climbing on rock and ice  
  (E), Sam Beaugey, Erwan Le Lann (Frankreich) 26 min  
break
“Alta Rezia Freeride Tour” - Adventure  
  (D), Alec Wohlgroth (Schweiz) 30 min  
“Tribe ” - Alpine and foreign cultures  
  (E), Jonathan Clay (Gro) 59 min  
20:00 | Steiermarksaal Ticket Order >>
“Libre” - Climbing on rock and ice  
  (n.v.), Andi Hechenberger 5 min  
“Sick Line 3 ” - Adventure  
  (D), Olaf Obsommer, Jens Klatt (Deutschland) 63 min  
break
“Memento - A Boulder Life Line” - Climbing on rock and ice  
  (D), Gerald Salmina 33 min  
“Skippers d” - Alpine Documentation  
  (F), Bertrand Delapierre (Frankreich) 48 min  
20:30 | Kammermusiksaal Ticket Order >>
“Falling Forward” - Adventure  
  (E), Darrell Miller (USA) 48 min  
“No Bike” - Adventure  
  (Sp/E), Manuel Bustelo (Argentinien) 45 min  
break
“Kilimanjaro ” - Adventure  
  (E), Richard Heap, Ben Pritchard (Gro) 52 min  
13:00 | Congress Graz - Blauer Salon
The entry ticket to the “Blauer Salon” is your valid festival ticket for the respective day. >> further information of the „Blauer Salon“
13:00 “Die Geschichte der Blumenwiese” - Nature and Environment  
  (D), Jan Haft (Deutschland) 43 min  
13:45 “Nanga Parbat” - Alpine Documentation  
  (Sp/E), Sebastián Alvaro (Spanien) 53 min  
14:40 “Leben am seidenen Faden” - Nature and Environment  
  (D), Willy Lang (Luxemburg) 21 min  
15:05 “Spuren im Sand - Momentkunst in der tunesischen Sahara” - Adventure  
  (D), Wolfgang Hackl, Manfred Haspel 45 min  
15:55 “Eine Reise ins Eiszeitalter des Bayerischen Waldes” - Nature and Environment  
  (D), Jürgen Eichinger (Deutschland) 8 min  
16:05 “Old School Freedom” - Climbing on rock and ice  
  (SLO/E), Jure Niedorfer (Slowenien) 18 min  
17:15 “Baja - Das andere Kalifornien” - Nature and Environment  
  (D), Paul Reddish (England, ) 52 min  
18:10 “The Tangerine Dream” - Adventure  
  (E), Todd Jones, Steve Jones, Dirk Collins, Corey Gavitt (USA) 27 min  
18:40 “Eine Bergliebe” - Alpine Documentation  
  (D), Julia Seidl (Deutschland) 43 min  
19:25 “Ges” - Nature and Environment  
  (D), Michael Schlamberger 50 min  
20:20 “Die W” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Jürgen Eichinger (Deutschland) 43 min  
21:05 “Metamorphoses of the Tatra Mountains” - Nature and Environment  
  (n.v.), Pavol Barabáš (Slowakei) 13 min  
21:20 “Die Sennerin” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Matti Bauer (Deutschland) 44 min  
22:10 “Namaqualand - der Blumengarten Afrikas” - Nature and Environment  
  (D), Lynne und Philip Richardson 51 min  
  © mountainfilm.com 2001-2006, powered by bergfex.at