English Deutsch
Wednesday, 2005-11-09
Thursday, 2005-11-10
Friday, 2005-11-11
Saturday, 2005-11-12
Alpine Documentation
Climbing on Rock and Ice
Adventure
Nature and Environment
Alpine and foreign Cultures
 

Program Friday, 11. Nov. 2005

Details Friday, 11. Nov. 2005

14:30 | Steiermarksaal Ticket Order >>
“Passe-moi les jumelles: Le clocher du Portalet” - Climbing on rock and ice  
  (F), Pierre-Antoine Hiroz, Benoît Aymon (Schweiz/Switzerland) 16 min  
“Grandpa” - Adventure  
  (Pol/E), Miroslaw Dembinski (Polen/Poland) 29 min  
“Nanga Parbat ” - Alpine Documentation  
  (D), Gerhard Baur (Deutschland/Germany) 43 min  
break
“Trio for One” - Alpine Documentation  
  (F), Shay J. Katz (Frankreich/France) 57 min  
“Born” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Luc-Henri Fage (Frankreich/France) 52 min  
15:30 | Kammermusiksaal Ticket Order >>
“M” - Adventure  
  (D), Harry Putz 27 min  
“Der Meister von Wudangshan - Innere Kampfk” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Ulla Fels (Deutschland/Germany) 52 min  
break
“Alone Across” - Adventure  
  (E), Sebastian Näslund (Schweden) 58 min  
“Crossing the Lines” - Adventure  
  (E), Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch 62 min  
16:00 | Stefaniensaal Ticket Order >>
“Letzte Ausfahrt Titlis” - Climbing on rock and ice  
  (D), Jochen Schmoll (Deutschland/Germany) 17 min  
“Die sieben Tods” - Climbing on rock and ice  
  (D), Martin Betz 25 min  
break
“Huandoy First BASE” - Adventure  
  (F/E), Dominique Janiszewski, Jérôme Blanc-Gras (Frankreich/France) 7 min  
“The Cave” - Adventure  
  (D), Gerald Salmina 55 min  
19:30 | Stefaniensaal Ticket Order >>
“Red Alert” - Adventure  
  (E), Dominique Perret (Schweiz/Switzerland) 10 min  
“Klettern am Limit ” - Climbing on rock and ice  
  (D), Malte Roeper (Deutschland/Germany) 43 min  
break
“The Adventure Is Not Yet Over” - Alpine Documentation  
  (E), Richard Else (Gro) 39 min  
“Being Caribou” - Nature and Environment  
  (E), Leanne Allison, Diana Wilson (Kanada/Canada) 72 min  
20:00 | Steiermarksaal Ticket Order >>
“Vietnam” - Climbing on rock and ice  
  (E), Karen Barber (Gro) 7 min  
“Die Erstbesteigung des Falkensteins” - Climbing on rock and ice  
  (D), Bettina Wobst, Frank Meutzner (Deutschland/Germany) 16 min  
“Amazonia Vertical” - Adventure  
  (Slovak/E), Pavol Barabáš (Slowakei/Slovakia) 63 min  
break
“Am Abgrund” - Climbing on rock and ice  
  (n.v.), Jürgen Eichinger (Deutschland/Germany) 21 min  
“Hochk” - Climbing on rock and ice  
  (D), Albert Precht 40 min  
20:30 | Kammermusiksaal Ticket Order >>
“Of Penguins and Men” - Nature and Environment  
  (E), Luc Jacquet, Jérôme Maison (Frankreich/France) 53 min  
“Shining Mountains: On the Edge” - Nature and Environment  
  (E), Guy Clarkson (Kanada/Canada) 47 min  
break
“Wilde Appalachen ” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Steve Nicholls, Alfred Vendl 52 min  
15:00 | Congress Graz - Blauer Salon
The entry ticket to the “Blauer Salon” is your valid festival ticket for the respective day. >> further information of the „Blauer Salon“
15:00 “Hallstatt ” - Alpine and foreign cultures  
  (D), Wolfgang Thaler 51 min  
16:00 “Marco ” - Adventure  
  (F), Bertrand Delapierre (Frankreich/France) 90 min  
17:40 “The Last Race” - Alpine and foreign cultures  
  (E), Alex Gabbay, Subina Shrestha (Gro) 20 min  
18:05 “Quallen ” - Nature and Environment  
  (D), Florian Guthknecht (Deutschland/Germany) 43 min  
18:50 “Wettlauf mit dem Eis. Mit Arved Fuchs durch die Nordwestpassage” - Adventure  
  (D), Gunther Scholz (Deutschland/Germany) 52 min  
  © mountainfilm.com 2001-2005, powered by bergfex.at