English Deutsch
Wednesday 11/12/2003
Thursday 11/13/2003
Friday 11/14/2003
Saturday 11/15/2003
Alpine Documentation
Climbing on Rock and Ice
Adventure
Nature and Environment
Alpine and foreign Cultures

Saturday, 15. Nov. 2003

09:00 | Stefaniensaal Ticket Order >>

“In search of Zhang Zhung”  
  Alpine and foreign cultures (E), Alex Gabbay (Gro) 60 min  
break
“Gesichter im Urwald - Muriqui”  
  Nature and Environment (D), Andrea Rüthlein (Deutschland/Germany) 43 min  
“Leni Riefenstahl ”  
  Alpine and foreign cultures (D), Ray Müller (Deutschland/Germany) 60 min  

09:30 | Steiermarksaal Ticket Order >>

“Parahawking”  
  Adventure (D), Graham Saunders-Griffith (Gro) 35 min  
“X Force = The Science of Mountaineering”  
  Alpine Documentation (E), Virginia Wright (Neuseeland) 50 min  
break
“Dunnas a chatscha ”  
  Nature and Environment (D), Menga Huonder-Jenny (Schweiz/Switzerland) 24 min  
“Europa, l`”  
  Nature and Environment (F), Rémy Tezier (Frankreich/France) 52 min  

14:00 | Stefaniensaal Ticket Order >>

“Urgan, Child of the Himalayas”  
  Alpine and foreign cultures (E), Corinne Glowacki, Phillippe Bigot (Frankreich/France) 52 min  
“Nanga Parbat ”  
  Alpine Documentation (D), Gerhard Baur (Deutschland/Germany) 44 min  
break
“Jogging High ”  
  Alpine Documentation (D), Christian Stangl, Raimund Reiter 20 min  
“Rockstars ”  
  Adventure (n.v.), Alec Wohlgroth, Lorenz Forster (Schweiz/Switzerland) 25 min  

19:00 | Stefaniensaal Ticket Order >>

08:30 | Congress Graz - Blauer Salon
Alle FestivalbesucherInnen können mit einer gelösten Karte des betreffenden Tages die Filme im Blauen Salon sehen. >> weitere Informationen zum Blauen Salon

10:10 “Entdeckungstour Berge ”  
  Alpine Documentation (D), Sandra Dujmovic, Joachim Lang 45 min  
11:00 “Schwabenkinder”  
  Alpine and foreign cultures (D), Jo Baier 109 min  
13:00 “Der Hochschwab”  
  Alpine Documentation (D), Bernd Seidel 44 min  
13:45 “Volk der Sonne und des Windes”  
  Alpine and foreign cultures (D), Walter Helfer, Kristijan Andersson, Holger Wittekindt 60 min  
14:45 “Lettland ”  
  Nature and Environment (D), Aija Bley 44 min  
15:30 “S”  
  Nature and Environment (D), Bernd Liebner, Cheng Wie 50 min  
16:20 “Regenwald der ”  
  Nature and Environment (D), Barbara Puskás, Dieter Pochlatko 45 min  
17:05 “J”  
  Adventure (D), Wolfgang Ebert, Richard Dennison 43 min  
8:30 “S”  
  Nature and Environment (D), Michael Gregor 50 min  
9:20 “Galapagos ”  
  Nature and Environment (D), Felix Heidinger, Udo A. Zimmermann 45 min  
  © mountainfilm.com 2001-2003, powered by bergfex.at